500₺ ve üzeri Ücretsiz Kargo! 500₺ ve üzeri Ücretsiz Kargo! 500₺ ve üzeri Ücretsiz Kargo! 500₺ ve üzeri Ücretsiz Kargo!

Sokak Kedilerinin Evde Yaşama Geçişi Nasıl Yapılmalı ?

Tarih: 19.12.2023 18:18
Sokak Kedilerinin Evde Yaşama Geçişi Nasıl Yapılmalı ?
Bir Kedinin Dış Mekanda Yaşamaktan İç Mekanda Yaşamasına Nasıl Geçiş Yapılır?
    Kediler içgüdüsel olarak doğada olmayı severler ancak açık hava her zaman bir kedinin yaşayabileceği en güvenli yer değildir. Bir evde doğan ya da sahiplenilen pek çok kedi, insan arkadaşlarıyla birlikte iç mekanlarda mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürüyor. Sokak kedileriyle ya da çoğu zaman dışarıda yaşamaya alışkın olanlarda ise durum farklı.
 
   Dışarıda yaşayan bir kediyi evdeki bir kediye dönüştürmek mümkündür ancak bu süreç kolay olmayabilir. Bir kedi dışarıda yaşamaya alıştıktan sonra içeride tutulmaya direnebilir, an azından ilk başta...  Kedinize karşı zalimce davranıyormuşsunuz gibi görünebilir, çünkü kediniz kapıları ve pencereleri tırmalayacak, gece gündüz sızlanacak ve ne zaman birisi eve girip çıksa ona doğru koşmaya çalışacaktır. Ancak içiniz rahat olsun, kedinizi içeride tutmak zalimce bir davranış değildir. Bu, her şey söylendiğinde ve yapıldığında onların sağlığını ve mutluluğunu güvence altına alan bir güvenlik önlemidir. 

    Bir kediyi kapalı alanda tutmak onun güvenliğini artırır ve bir hastalığa veya ölümcül hastalığa yakalanma olasılığını en aza indirir. Sokak kedilerinde parvo, kedi AIDS'i, herpes, lösemi ve peritonit gibi hastalıklar yaygındır. Bir kedi dışarıda ne kadar çok zaman geçirirse, bu hastalıkların bir veya daha fazlasına yakalanma riski de o kadar artar. Bu tek başına, kedinizin her zaman içeride kalmasını sağlamayı düşünmek için yeterince iyi bir nedendir. Açık havada yaşayan kedilerin diğer hayvanlarla kavga etme olasılıkları daha yüksektir ve arabalar, köpekler ve onlara zarar vermek isteyen umursamaz insanlar gibi tehlikelere karşı daha yatkındırlar. Bir kedinin kapalı mekanda kalması bu tür tehlikelerle yüzleşmek zorunda değildir.

     Bir kedinin dışarıda yaşamaktan iç mekanda yaşamaya geçişi zaman ve sabır gerektirir. Önemli olan, iç mekanları da dış mekan kadar ilginç ve heyecanlı kılmaktır. Ağaçlar ve tırmanılacak diğer yapılar, aşılacak doğal engeller ve üzerine atlanacak avlar gibi kedilerin açık havada sevdiği her şeyi göz önünde bulundurmalısınız. 
  • Tırmanmaları için duvarlara raflar yerleştirmek
  • İlgilerini canlı tutacak, onlara yeni beceriler öğretecek ve onlarla etkileşime geçmek için orada olmadığınızda beyinlerini harekete geçirecek şeylere ihtiyaçları var. Kedinizin bol miktarda etkileşime sahip olmasını sağlamanın harika bir yolu, evde bulmaca oyuncakları gibi şeylerin bulunmasıdır. Mesela kurmalı oyuncaklar çok fazla ilgilerini çekebilir.
  • Açık havada yaşamaya alışkın olan kedilerin çoğu gece yiyecek bulmak, avlanmak ve yırtıcı hayvanlardan, tehlikelerden kaçınmak için uyanıktırlar. Evdeki tüm insanlar uyumaya çalışırken, uyanık bir kediyle uğraşmaya hazırlıklı olmalısınız. Gece aktivitelerini engellemek için yapabileceğiniz birkaç şey var: akşam yemeğini yatmadan hemen önce sunun, enerjiyi yakmalarına yardımcı olmak için kedinizle bir oyun oynayın, gece boyunca yapacak bir şeyler vermek için kedinizin "av" oyuncaklarını mobilyalara ve diğer yerlere saklayın. Bu sizi uyandırma sayısını azaltacaktır :)
alıntı; https://www.catster.com/lifestyle/ 

​​​​​​​
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...