500₺ ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava! 500₺ ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava! 500₺ ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava! 500₺ ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava!

Kedinize Heimlich Manevrası Yapmayı Biliyor musunuz?

Tarih: 26.02.2024 16:55
Kedinize Heimlich Manevrası Yapmayı Biliyor musunuz?
Bu yazı acil bir olayda hayat kurtarabilir...
Merhaba,

   Kediler beklenmedik durumlar yaratmada çok becerikliler. Bu durumlar zaman zaman tehlikeli ve acil müdahale gerektirebilmektedir.
Bizlerin onların yaşamlarına eşlik ederken, yapabileceklerimiz hakkında bilgi edinmek ise hayati önem taşımaktadır. Acil yardım sağlamak için öğrenilmesi gereken en önemli müdahelelerden biri "Heimlich Manevrası". Kılçık, kemik parçaları veya yabancı nesneler kedilerin gırtlağında sıkışıp boğulmaya neden olabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda, kedinizin bilinci yerinde değilse, nefes almıyorsa veya zor nefes alıyorsa, kedinizin ağzını açın, dili ileri (dışarı) doğru çekin, yabancı cismi görürseniz parmağınız ile veya bir cımbız yardımı ile çıkarmayı deneyin.

Eğer bu yöntem işe yaramazsa "Heimlich Manevrası" denemeniz gerekebilir. Kedinizi bacakları aşağı sarkık bir şekilde tutarak göğsünüze yaslayın. Sağ elinizi, yumruk yaptığınız sol elinizin üzerine kapatın, kedinizin karnını içeri doğru bastırarak, yukarı çekin ve bu haraketi hızlı ve arka arkaya birkaç kere tekrar ederek uygulayın. Cisim hala çıkmadıysa, kedinizi kalçalarından baş aşağıya tutarak sırtına kontrollü bir güçle vurun. Sonrasında kedinizi en yakın veterinere götürün. Yaptığınız tüm uygulamalar ile ilgili hekimi bilgilendirin.

Kendinize güvenin ancak cisim veya cisimler çıkaramayacağınız bir durumda ise veya çıkarmanızın sakıncalı olabileceği bir durum varsa, vakit kaybetmeden kedinizi bir havluya sararak hemen veterinere götürmelisiniz.

Dileriz böyle bir durum hiç yaşamazsınız

Bol Patili Günler Dileriz 
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...