1000₺ ve üzeri Ücretsiz Kargo! 1000₺ ve üzeri Ücretsiz Kargo! 1000₺ ve üzeri Ücretsiz Kargo! 1000₺ ve üzeri Ücretsiz Kargo!

Evcil Hayvan Kaybıyla Nasıl Başa Çıkılır?

Tarih: 09.03.2024 15:35
Evcil Hayvan Kaybıyla Nasıl Başa Çıkılır?
Evcil hayvanlarımızı kaybettiğimizde büyük bir kayıp hissederiz
   Hayvanlar ailemizin bir parçasıdır ve “sadece evcil hayvanlardan” daha fazlasıdır. Yaptığımız en zor şeylerden biri, öldüklerinde onlara veda etmektir. 
Kedileriniz, köpekleriniz, tavşanlarınız veya kertenkeleleriniz olsun, bunlar önemli duygusal destek, zihinsel sağlık yararları ve sarsılmaz bir arkadaşlık sağlar. Sevilen biri için yas tutmak doğal, normal bir süreçtir. Bu birinin öylece "üstesinden gelebileceği" bir şey değil. Bu makale, evcil hayvanınızı kaybetmenin acısıyla baş etmeye yönelik bazı ipuçlarını tartışıyor ve süreci kolaylaştıracak öneriler sunuyor. 

Öncelikle; evcil hayvanınızın sağlığının bozulduğunun işaretlerini bilmek, hazırlanmanıza, onunla ilgilenmenize ve son günlerinin rahatlatıcı ve sevgi dolu geçmesini sağlamanıza yardımcı olabilir. Herhangi bir ağrı ve rahatsızlık belirtisi, sağlığın bozulduğunu gösteren bir semptom olabilir. Ne yazık ki evcil hayvanlar rahatsızlık duygularını ifade edemezler ancak bunu başka şekillerde gösterirler. 
 • Saklanma – Eğer kayıplarsa, onları yatağın altında veya dolabın arkasında saklanırken bulabilirsiniz. Yabani hayvanlar hastalandıklarında veya yaralandıklarında av olabildikleri için içgüdüsel olarak saklanırlar. Evcil hayvanlar da aynı şeyi yapar.
 • Aileyle etkileşimde isteksizlik : Aniden akşam yemeğinden sonra TV izlemek için yanınızda olmazlar ve kendi başlarına kalmayı tercih ederler.
 • Sinirlilik/saldırganlık – Sizinle vakit geçirmek yerine mesafeli davranırlar ve sizi görmezden gelirler (ya da onların yakınında olduğunuzun farkına bile varmazlar). Evcil hayvanınız sizi tanımayabilir ve korkabilir, bu da normal olmayan saldırgan davranışlara yol açabilir.
 • Huzursuzluk/titreme – Sanki kafaları karışmış ya da kaybolmuş gibi, hızlanırlar ve kendilerinden emin değiller gibi görünürler.
 • Hareket kabiliyeti kaybı – Yürüyüşe çıkmaya veya kucaklaşmak için kucağınıza atlamaya ilgi göstermeyebilirler ve merdiven çıkmakta zorluk çekebilirler.
 • Çok uyumak : Yaşlı evcil hayvanlar kestirmeyi severler, ancak aşırı uyumaya başlarlarsa başka bir şeye karşı tetikte olmalısınız.
 • İştah Kaybı : Evcil hayvanlar genellikle son günlerinde iştahlarını kaybederler; Bunun nedeni mide bulantısı veya ağrı olabilir veya yemek yemeleri gerektiğini unutturan nörolojik sorunları olabilir. Kusma ve ishal genellikle evcil hayvanınızın yemek istememesiyle örtüşür. 
   Evcil hayvanınız ister kazayla, ister hastalıkla, ister yaşlılıkla ölsün, yas tutmak için net bir zaman çizelgesi yoktur. Psikolog J. William Worden tarafından geliştirilen bir çerçeve olan Yasın Dört Görevi'ne bakarak kederi daha iyi anlayabiliriz. Teorisi insanların diğer insanlar için yas tutmasına odaklanıyor ancak aynı prensip evcil hayvan kaybı için de geçerli. Acı çekenler iyileşirken bu görevler üzerinde bireysel olarak çalışmalı ve bunlar arasında geçiş yapmalıdır.
 • Gerçeği Kabul Edin:  gerçeği kabul etmek, az önce ne olduğunu fark ettiğiniz ve o uyuşuk kafa sis hissine kapıldığınız zamandır. Sonunda işten döndüğünüzde veya sabah uyandığınızda evcil hayvanınızın sizi karşılamak için evde olmayacağını fark ediyorsunuz. Yas tutmak kişisel bir deneyimdir ve duygularınızı kucaklamak çok önemlidir. Hissettiğiniz her şeyin normal olduğunu unutmayın. Ağlamıyorsan bu da sorun değil.
 • Evcil Hayvanınızın Yasını Tutmanın Acısını Yaşayın : Acı çekmek doğal bir süreçtir. Kimse sizi yargılamamalı, bu yüzden size "devam edin" veya "bunun üstesinden gelin" diyen kimseyi dinlememeye çalışın. Araştırmalar, bastırılmış duyguların fiziksel ve zihinsel strese neden olduğunu gösteriyor; bu nedenle güzel zamanları hatırlayın ve öfkenizi, üzüntünüzü ve hayal kırıklığınızı serbest bırakın. 
 • Evcil Hayvanınızın Olmadığı Bir Dünyaya Uyum Sağlayın : "Üçüncü görev, evcil hayvanınız gittiğine göre onu anmak ve nasıl farklı yaşayacağınızı bulmaktır" diyor. “Onlarla hâlâ nasıl bağlantı kuracağınızı ve onları hayatınızda nasıl tutacağınızı aradığınız yer burasıdır.” En büyük şeylerden biri onların anısını bir şekilde canlı tutmak ve onları mümkün olduğu kadar hayatınızda tutmaktır. Evcil hayvanınızı gömdüğünüz takdirde mezarını ziyaret edebilirsiniz. Dışarıda kestirmeyi sevdikleri bir yer varsa belki onların adına bir ağaç veya anıt dikebilirsiniz.
 • Hayatta İlerlerken Evcil Hayvanınızı Hatırlamanın Bir Yolunu Bulun : Duygusal acıyla başa çıkmak için tarih boyunca yas tutma ritüelleri uygulanmıştır. Evcil hayvanınızı andığınızda kapanışı bulmak mümkündür. Fotoğraf kolajı yapmak, şiir yazmak veya evcil hayvanınız için benzersiz bir dinlenme yeri düzenlemek, sevginizi onurlandırmanın mükemmel yollarıdır. Bir teşekkür notu veya kartı da iyi bir fikirdir. Evcil hayvanınızla size nasıl yardımcı olduklarını, en sevdiğiniz anılarınızı ve onları ne kadar sevdiğinizi paylaşın. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin. Unutmayın: yas tutmak kişisel bir süreçtir, bu nedenle ne isterseniz yazın.
   Evcil hayvan kaybı yalnızca sizden fazlasını etkiler. Evinizdeki diğer evcil hayvanlar yokluğunuzu ve yaşadığınız stresi fark ederler. Onlar da kendi yollarıyla üzülebilirler. Şu anda sizin için ne kadar zor görünse de, oyun zamanı, kişisel bakım ve sevgi dahil günlük rutinlerini sürdürmelisiniz. Evde başka evcil hayvanınız yoksa, hazır olduğunuzda yerel hayvan barınağınızı ziyaret etmeyi deneyin veya bir arkadaşınız ve onun evcil hayvanıyla bir aktivite planlayın. Başkalarını sevip onlarla zaman geçirerek kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve onlar da bunu takdir edecekler!  

   Bazı insanlar öldükten hemen sonra evcil hayvanlarının eşyalarından kurtulmaya çalışırken, diğerleri daha fazla çaba harcamak zorunda kalabilir. Evcil hayvanınızın eşyalarını hemen bırakmak zorsa endişelenmeyin. Bunu yapma şekliniz konusunda stres yapmayın. Bunu sizin için uygun olan hızda yapabilirsiniz.  "Bazen her şeyi bir anda çöpe atmamak daha iyidir". Evcil hayvanınızın yatağını veya en sevdiği oyuncağını görmek acı verebilir, ancak onu başka bir odaya taşıyın. O kederli anlarda, daha sonra pişman olabileceğiniz için büyük kararlar vermediğinizden emin olmak istersiniz." 

   Evcil hayvanının kaybının acısını çeken insanlar sizinle empati kurabilir ve hatta bu acıyla başa çıkma konusunda ipuçları bile alabilirler. "Birinin size 'Neler yaşadığınızı anlıyorum' dediğini duymak çok yardımcı oluyor". Sevdiğiniz bir evcil hayvanı kaybetmek, bir insan akrabanızı veya arkadaşınızı kaybetmek kadar yıkıcı olabilir. Ancak zamanla evcil hayvanınız olmadan yaşamak daha kolay hale gelecektir. Evcil hayvanınızın özel sevgisini onurlandırırken, kendinize iyi bakmanız ve yas sürecinin kendi yolunda ilerlemesine izin vermeniz de önemlidir.

Sevgili Okuyucu; Bu yazı dileriz size biraz katkı sağlar

#evcilhayvankaybı 
  
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...