1000₺ ve üzeri Ücretsiz Kargo! 1000₺ ve üzeri Ücretsiz Kargo! 1000₺ ve üzeri Ücretsiz Kargo! 1000₺ ve üzeri Ücretsiz Kargo!

Kediler de İdrar Yolu Enfeksiyonları

Tarih: 08.03.2024 13:07
Kediler de İdrar Yolu Enfeksiyonları
Kediler de İdrar Yolu Enfeksiyonları
    Kedilerde idrar yolu enfeksiyonları çoğunlukla bakteriyel enfeksiyonlardır. İdrar yolu tipik olarak steril bir ortamdır aslında. Vücutlarının bakterileri idrar yollarından uzak tutmak ve oraya yerleşmesini önlemek için çeşitli doğal savunma mekanizmaları vardır. Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu, derideki bakterilerin alt idrar yoluna ulaşması ve doğal savunmadan kaçması sonucu ortaya çıkar. Bu, aşırı miktarda bakteri olması veya vücudun doğal savunmasının bir şekilde tehlikeye atılması durumunda meydana gelebilir. Çeşitli sağlık koşulları kedileri bu enfeksiyona yatkın hale getirecektir. Bunlar arasında böbrek hastalığı, idrar yolu taşları, diyabet, idrar yolundaki anatomik anormallikler, idrar kaçırma veya idrar yolu tümörleri yer alır. Ek olarak, alt idrar yolunun açıklığının etrafındaki ciltte bakteri miktarını artıran koşullar da kedinin idrar yolu enfeksiyonu riskini artıracaktır.

Belirtiler;
  • Birden fazla noktada küçük ve sık idrara çıkma
  • İdrarda kan

    Mesanede iltihaba yol açan enfeksiyon dışındaki durumların da bu belirtilere neden olabileceğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle veterinerinizin doğru teşhis koyması gerekir.

    Enfeksiyonlar genellikle mesanede lokalize olduğundan, çoğunlukla sistemik hastalık belirtileri (örn. ateş, iştahsızlık, aşırı susama vb.) görülmez. Ancak enfeksiyonun böbreklere doğru ilerlemesi durumunda bu belirtiler gelişebilir.   

#idraryollarienfeksiyonu #kedilerdeenfeksiyon
  
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...