1000₺ ve üzeri Ücretsiz Kargo! 1000₺ ve üzeri Ücretsiz Kargo! 1000₺ ve üzeri Ücretsiz Kargo! 1000₺ ve üzeri Ücretsiz Kargo!

Kedi Maması Seçiminde Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler ?

Tarih: 19.12.2023 19:47
Kedi Maması Seçiminde Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler ?
Kedinizin yaşı ne olursa olsun, beslenme hakkında bu bilgiler işinize yarayabilir...
  • Tam ve Dengeli Bir Mama Tercih Edin
Kedi maması seçerken yapabileceğiniz en önemli şey, etiketinde mamanın kedi için tam ve dengeli olduğunu gösteren standartları karşıladığını belirten bir ifadeye bakmaktır. Kedinin yaşam evresi: büyüme (yavru kedi ve hamile veya emziren kraliçeler), bakım (yetişkin kediler) veya tüm yaşam evreleri (yavru kediden yaşlılığa kadar herhangi bir kedi)
  • Mutlaka Yaşına Uygun Bir Mama Tercih Edin
Bir hayvanın beslenme gereksinimleri, yaşam evresine bağlı olarak değişir. "Çok küçük yavru kedilerin genellikle daha enerji yoğun bir diyete ihtiyacı vardır, bu yüzden daha az miktarda yemeye ihtiyaç duyarlar, yaşlı kediler ise obeziteye yatkındır ve genellikle daha düşük kalorili diyetler daha iyi sonuç verir. Yavru kediler yetişkin kedilere yönelik mamaları yememelidir. Yetişkin kediler, yüksek kalori yoğunluğunu tolere edebildikleri ve istenmeyen kilo almadıkları sürece yavru kedi maması yiyebilir, ancak yavru kediler yalnızca yetişkinlere yönelik olan mamaları yememelidir çünkü bu onların ihtiyaçlarını karşılamayacaktır. Gerekirse yetişkin kedinizi yavru kedi maması ile beslemek genellikle güvenlidir, ancak yavru kedi mamasının kalorisi daha yüksektir, bu nedenle istenmeyen kilo alımına neden olabilir. 
  • Kalori Sayımı Yapın
Kediler çok fazla kalori tükettiğinde aşırı kilolu ve hatta obez olma riskiyle karşı karşıya kalırlar. Kedinizin kaç kaloriye ihtiyacı olduğunu veterinerinizle konuşun. Bir kedinin günlük ihtiyaç duyduğu kalori miktarı yaş, aktivite düzeyi, sabit veya sağlam olup olmadığı ve vücut durumu gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. 


Yaşlanma sırasında bireyin dikkate alınması gerekir. Yaşlı veya geriatrik kediniz özel bir beslenmeden fayda görebilir. Bazı kediler fazla kilolu, diğerleri ise çok zayıf olduğundan ve ele alabileceğimiz altta yatan koşullar (artrit gibi) olabileceğinden, kedinizin bireysel ihtiyaçları hakkında veterinerinizle konuşun. Yaşlı diyetleri kategorisi geniştir. "Yaşlılar ve aslında tüm kediler için, fosfor açısından zengin beslenmenin böbreklere zarar verebileceğine dair yeni kanıtlar ortaya çıkıyor. Bu dönemde olan kedileriniz için, sağlık durumları göz önünde bulundurularak, diyetine uygun bir mama tercih ediyor olmalısınız.

alıntı; UC Davis Veterinerlik Okulu'nda klinik beslenme profesörü Dr. Jennifer A. Larsen ropörtajından
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...